QR kod, to coraz popularniejszy sposób kodowania różnych informacji. Może zawierać w sobie dane rachunku, który przekazujemy znajomemu, albo może pomóc szybko uzupełnić dane płatności za fakturę. To może być także dość wygodny sposób wejścia na stronę, do której link został w ten sposób zakodowany – nawet długi i skomplikowany link wymaga tylko pstryknięcia aparatem smartfonu i już, jesteś na docelowej stronie.
QR kody. Oczywiście korzystaj, ale znaj zagrożenia
No właśnie – w przypadku linków chodzi o to, że to „i już” może być w kolejnych krokach ryzykowne. A wszystko dlatego, że oszuści też wiedzą, że chętnie korzystamy z takich ułatwień i próbują nam podstawiać swoje QR kody, takie, które zawierają linki do spreparowanych przez nich stron. Stron, które przechwytują poufne dane, pomagają kraść nasze pieniądze.
Ten tekst nie jest o tym, żeby całkowicie rezygnować z używania QR kodów, tylko żeby to robić ostrożnie, żeby wygoda korzystania z tej metody nie przesłoniła nam zagrożeń.
QR kod, to nieznany link
Zawsze przestrzegamy klientów przed wchodzeniem na strony podejrzane, a nawet takie, które nie były im wcześniej znane, gdzie trafili po raz pierwszy, a mieliby tam podać swoje dane osobowe, podać dane karty płatniczej czy w inny sposób dokonać płatności.
I koniecznie trzeba to przypomnieć wtedy, gdy mówimy o QR kodzie, bo to tylko jeden ze sposobów dostarczenia Ci właśnie linku do strony, na którą podobno masz wejść, aby na przykład wykonać płatność.
QR kod jest dodatkowo niepewny, bo ze względu na swoją specyfikę (kod graficzny), zanim go nie zeskanujesz smartfonem, to nie wiesz dokąd prowadzi, jaki jest adres docelowej strony. Tym samym zawsze musisz traktować taki kod z nieufnością i bardzo dokładnie sprawdzaj, gdzie zostałeś przeniesiony (adres strony, jej wygląd i zabezpieczenia).
I rób to zawsze, niezależnie od tego, czy kod był wyświetlony na stronie w internecie, wydrukowany na ulotce w sklepie, przesłany mejlem czy naklejony na parkomacie. To ważne, bo czasem zapominamy, że okoliczności, w jakich ten kod został nam wyświetlony/pokazany, mogą nie mieć nic wspólnego z docelowym adresem.
QR kod na parkomacie?
Jeśli sczytujesz kod naklejony na parkomacie, to znaczy, że jest w 100% pewny i związany wyłącznie z opłatą za parking? Oczywiście tego nie wiadomo, zawsze musisz to dokładnie sprawdzić, a opisywane od jakiegoś czasu w mediach sytuacje, właśnie m.in. dotyczące parkomatów, tylko to potwierdzają. W skrócie: oszuści zaklejają QR kod oryginalnie naklejony na parkomacie swoją wersją. Jeśli z niego skorzystasz, to zamiast zapłacić na postój operatorowi parkingu dokładnie taką kwotę, jaka wynika z cennika, przekażesz np. dane swojej karty płatniczej przestępcom, którzy mogą jej użyć do kradzieży nawet wszystkich Twoich pieniędzy.
Co zrobić, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, bo albo nie wiesz jak taki kod lub link sprawdzić? Albo coś Cię niepokoi w jego wyglądzie (naklejka) lub sposobie dostarczenia, bo np. przysłali go w podejrzany mejlu? W takiej sytuacji zawsze interpretuj to na niekorzyść, czyli zrezygnuj z takiego sposobu płatności i zapłać w inny, znany Ci sposób.
QR kod. Korzystaj, ale ostrożnie
Reasumując: link z QR kodu, to nieznany link, którego wiarygodność zawsze musisz zweryfikować. I tym dokładniej musisz go sprawdzić, im poważniejsze są Twoje dane do wprowadzenia lub operacje, które masz wykonać na stronie, na którą prowadzi.
Artykuł QR kod. Poczytaj zanim zaczniesz używać pochodzi z serwisu Blog CAsfera.